All filters
A delicate and sparkling pair of diamond earrings can easily glorify your charisma. These 0.28 carat diamond danglers designed in 14K gold showcase the craftsmanship of our artisans. The array of circular diamonds placed at fixed intervals adds to the glow of the droplet patterns at the bottom. Flaunt these exclusive pair of danglers to beautify your look at the next party.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000549092 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 7.26 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹62,683(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,520 |
| Making Charge | ₹13,978 |
| GST (3%) | ₹3,006 |
| Total Price | ₹1,03,187 |