All filters
The presence of a butterfly is a joyous or hopeful sign and has inspired our karigars to curate these 0.79 carat diamond drop earrings with similar motifs in 18K rose gold. The elongated pattern renders them a chic charm and makes them a perfect piece of jewellery for self-expression.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000683172 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.74 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.79 carat
|
| Gold Value | ₹41,399(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹98,736 |
| Making Charge | ₹8,840 |
| GST (3%) | ₹4,470 |
| Total Price | ₹1,53,445 |