All filters
Crafted with oval patterns in various dimensions, these diamond drop earrings will enchant onlookers with 0.33 carat diamond encrusted in 14K gold. The stunning design highlights the beauty of connections and adds a classy touch to your bridal look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000598057 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.07 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹35,141(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,979 |
| Making Charge | ₹9,541 |
| GST (3%) | ₹2,390 |
| Total Price | ₹82,051 |