All filters
There is a kind of beauty in simplicity and the karigars at Senco have tried to capture that essence through the unique design of this diamond ring. The elevated 0.51 carat solitaire diamond encrusted in 18K gold will make you feel on top of the world every time you slide down this ring on your finger. Glow with the simplicity of this diamond ring and accentuate the grace of your casual attire.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000272073 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.07 g
|
| Diamond Quality | JK-VS |
| Diamond Weight | 0.51 carat
|
| Gold Value | ₹45,051(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹73,471 |
| Making Charge | ₹9,541 |
| GST (3%) | ₹3,842 |
| Total Price | ₹1,31,905 |