All filters
Since love makes us feel on top of the world, this sleek diamond ring has been designed with a 0.2 carat heart-shaped diamond placed in an elevated 18K gold pattern. Shine everyday by flaunting this charming ring.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000679229 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹17,047(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹29,227 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹1,546 |
| Total Price | ₹53,079 |