All filters
Just like true love lifts your soul to a higher position with more happiness, the elevated heart-shaped diamond in this dazzling diamond ring will highlight your beauty. The artistic design has 0.25 carat diamonds encrusted in 18K gold, making it a perfect gift to be given to your lady love. This piece of accessory by Senco is a must-have accessory for those with a taste for finer things in life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675663 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,684 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹1,364 |
| Total Price | ₹46,803 |