All filters
This chic chain pendant features a 0.11 carat diamond evil eye design, crafted in 14K yellow gold. The pendant is highlighted by a unique V-shaped diamond accent, adding a modern flair to the classic evil eye symbol. The richly hued stone setting adds a touch of elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000774622 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,680 |
| Stone Value | ₹110 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,007 |
| Total Price | ₹34,568 |