All filters
Time to don these elegant diamond studs beautifully encrusted with 0.43 carat diamonds on 18K gold. Flaunt them during the festive season to render your entire look a uniform appeal. Diamonds are embedded in a drop shape and exude the aura and aroma of beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000596985 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.09 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.43 carat
|
| Gold Value | ₹23,135(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,393 |
| Making Charge | ₹4,567 |
| GST (3%) | ₹1,893 |
| Total Price | ₹64,988 |