All filters
Wear your elegance this season of love by owning this Elegance of heart diamond pendant. The entire heart-shaped pendant is embedded with diamond pieces and a single diamond chunk in the middle to grab the attention. Wear it with a classy dress and you will be mesmerized by its beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000615537 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | EF-VVS |
| Diamond Weight | 0.41 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹47,945 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,842 |
| Total Price | ₹63,213 |