All filters
A unique feature of a circle is that it has no ends. This elegant diamond ring is skillfully designed by our karigars with three spherical patterns outlined with an array of scintillating diamonds and a diamond path in the middle. Fulfill your every sparkle need by sliding down this diamond ring on your finger every time you plan to attend an evening party.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000610844 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹37,208 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹2,138 |
| Total Price | ₹73,378 |