All filters
Minimal yet magnetic, this diamond polki mangalsutra brings together heritage and haute design. Centred with a geometric halo of diamonds around a luminous polki, it speaks to the woman who blends tradition with intent, elegance with individuality. A refined expression of modern love and strength.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000752998 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.5 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Stone Weight | 0.121 carat
|
| Gold Value | ₹38,853(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,820 |
| Stone Value | ₹3,025 |
| Making Charge | ₹13,275 |
| GST (3%) | ₹1,920 |
| Total Price | ₹65,893 |