All filters
Crafted in 18K gold, this 0.62 carat diamond ring has a timeless appeal inspired by the carvings on Ancient Indian temples. The grand design has a touch of fusion that reflects the liveliness of our culture.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000708553 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.06 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.68 carat
|
| Gold Value | ₹56,010(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹60,568 |
| Making Charge | ₹10,106 |
| GST (3%) | ₹3,801 |
| Total Price | ₹1,30,485 |