All filters
Showcase your love for geometrical patterns and versatile designs by choosing this dynamic men diamond ring with a hexagonal charm. The beauty of the hexagonal pattern in the middle is highlighted with a spherical shining diamond. Even the gold path on either side of the focal point has close linear patterns, making this piece of jewellery look unique and beautiful.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000612151 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.83 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹64,533(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹65,677 |
| Making Charge | ₹11,461 |
| GST (3%) | ₹4,251 |
| Total Price | ₹1,45,922 |