All filters
At Senco, we create jewellery that can light up your spirit and this 0.28 carat diamond ring has been skillfully designed inspired by the incredible long life span of the deciduous Ginkgo tree symbolizing longevity and good health. This 14K rose gold diamond ring will glaze your inner beauty like a serene night to make you feel on cloud 9.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000584033 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.18 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Stone Weight | 0.69 carat
|
| Gold Value | ₹36,091(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,688 |
| Stone Value | ₹7,955 |
| Making Charge | ₹9,774 |
| GST (3%) | ₹2,296 |
| Total Price | ₹78,804 |