All filters
Since the primary happiness in the world is to love and be loved, the dual love motifs in this scintillating chain pendant by Senco will make you fall in love with it. The smaller love motif is studded with 0.24 carat diamonds and boosts the high sheen of the bigger heart motif in 14K gold. The myriad of cute diamond patterns dangling at the bottom will spread love wherever you go.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000638164 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.95 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹42,739(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,965 |
| Making Charge | ₹11,409 |
| GST (3%) | ₹2,224 |
| Total Price | ₹76,337 |