All filters
The dual heart patterns in this shimmering diamond pendant highlight the magic of love that makes two hearts beat as one. Encrusted with 0.32 carat diamonds in 18K gold, this pendant can be worn as daily wear as well as for gifting on special occasions like Valentine's Day. Pair this pendant by Senco with your classy gown to complete your party look without looking overhyped.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675686 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 0.88 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.32 carat
|
| Gold Value | ₹9,741(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,860 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹1,327 |
| Total Price | ₹45,553 |