All filters
Choose this ravishing diamond pendant if you are looking for something sleek and trendy that you can flaunt at your next social gathering. The two arrays of diamonds perfectly placed in the gold water droplet motif render this diamond pendant a feminine glow. This elegant and tasteful diamond pendant can pair well even with your everyday wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000651017 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.08 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹6,807 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹967 |
| Total Price | ₹33,180 |