All filters
This simple yet elegant 0.17 carat diamond ring is designed with an artistic floral pattern with two-layer petals. Crafted in 18K gold, the high gloss finish will make you fall in love with this masterpiece.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000645203 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.21 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹13,394(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,201 |
| Making Charge | ₹4,260 |
| GST (3%) | ₹956 |
| Total Price | ₹32,811 |