All filters
Since the beauty of a man is not in his face but in the type of accessory he flaunts, the karigars at Senco have designed this men diamond band ring with a unique design protruding or projecting virility. The 0.33 carat sparkling diamond in the centre and the rhodium polish with carvings at fixed intervals enhance the machismo of this band ring in 18K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000677988 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 6.05 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹66,968(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹63,558 |
| Making Charge | ₹11,848 |
| GST (3%) | ₹4,272 |
| Total Price | ₹1,46,646 |