All filters
This 0.09 carat diamond chain pendant is crafted in 14K gold with lotus motifs in spherical patterns that add to your feminine charm. The chic design is perfect for women who appreciate the serenity of a lotus that reminds us of enlightenment.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000724869 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.06 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹43,689(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,168 |
| Making Charge | ₹10,106 |
| GST (3%) | ₹1,859 |
| Total Price | ₹63,822 |