All filters
The strongest bond on earth is created when one heart speaks with another heart. This diamond ring speaks of such intimate heart bonding that is portrayed by the heart-shaped design and one of the hearts is intricately studded with lustrous diamonds in the 18K yellow diamond ring. Accentuates your elegance with this diamond ring along with a classy and trendy attire.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000632581 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Gold Value | ₹31,658(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,705 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹1,512 |
| Total Price | ₹51,903 |