All filters
This 0.05 carat diamond pendant in 14K gold features a dual heart motif encrusted with diamonds in a triangular pattern. Symbolizing the determination and depth of love, it reflects the profound connections that shape our lives.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000796779 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.99 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.06 carat
|
| Gold Value | ₹8,548(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹4,675 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹506 |
| Total Price | ₹17,354 |