All filters
Are you still confused about whether to choose a diamond ring or a gold ring? Get rid of your worries and choose this elegant diamond ring offering the perfect blend of both. Few diamonds are encrusted in a linear symmetry while the gold pattern with a wavy touch attached to the diamond path adds a touch of elegance and grace. Make a fashion statement by pairing this diamond ring with your jeans and casual tees.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000659774 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,335 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹1,824 |
| Total Price | ₹62,593 |