All filters
The magic of water droplets that makes the vast ocean has inspired the artsy design of these 0.47 carat diamond long earrings in 18K rose gold. The myriad of diamonds placed in a wavy pattern will refresh your look with a touch of spark.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000683117 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.95 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.47 carat
|
| Gold Value | ₹54,792(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,749 |
| Making Charge | ₹11,409 |
| GST (3%) | ₹3,329 |
| Total Price | ₹1,14,279 |