All filters
Soak in the essence of nature with this droplet-inspired polki bracelet encrusted with 0.14 carat diamonds in 14K gold. A testament to refined taste, this accessory designed with a pearl creates an intriguing display of grace and glamour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000761088 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.026 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Stone Weight | 1.27 carat
|
| Gold Value | ₹43,395(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,240 |
| Stone Value | ₹4,111 |
| Making Charge | ₹10,046 |
| GST (3%) | ₹2,004 |
| Total Price | ₹68,796 |