All filters
Celebrate your commitment with this beautifully adorned 0.25 carat diamond mangalsutra, set in 14K yellow gold. The square and pear-shaped motifs, each encircled by glistening halos, capture the essence of modern sophistication while retaining the sentimental value of this cherished piece. PLEASE NOTE:- This product comes without the chain and the dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000754800 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.65 g
|
| Diamond Quality | I-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹5,613(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,000 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹998 |
| Total Price | ₹34,236 |