All filters
Just like every drop of water carries secrets of the ocean, these water droplet-shaped 0.17 carat diamond studs will help you unfold your secrets. A round motif studded with diamonds is placed on top of the 14K gold droplet, just like a crown. You can even flaunt them at parties by pairing them with gorgeous party wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000626215 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹14,247(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,613 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,004 |
| Total Price | ₹34,455 |