All filters
Embrace yourself with the fine artwork of these diamond studs encrusted with 0.3 carat diamonds in 14K gold. The beautiful piece is given the shape of a drop of water and the perforated design creates uniqueness in the whole karigari. Wear it as daily wear and be the centre of attraction.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000576072 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.39 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹46,538(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,047 |
| Making Charge | ₹10,686 |
| GST (3%) | ₹2,469 |
| Total Price | ₹84,740 |