All filters
Love is an eternal bliss that creates an everlasting impression on your partner's mind forever and his heart will drop in love just like this diamond pendant. The small diamond chunks embedded in the heart-shaped designed pendant with a drop of diamond in the middle make it an attractive piece. Adorn it with a gown or a classy dress to match up to your style.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000611094 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.41 carat
|
| Gold Value | ₹9,498(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹40,084 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,606 |
| Total Price | ₹55,116 |