All filters
Express your love for innovative designs with these 0.39 carat diamond drop earrings crafted in 14K gold that embrace your unique persona. The array of water droplet patterns encrusted with little shiny beauties makes these earrings a refined addition to your outfit.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000570551 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.74 g
|
| Diamond Quality | EF-VVS |
| Diamond Weight | 1.19 carat
|
| Stone Weight | 1.19 carat
|
| Gold Value | ₹32,292(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹50,965 |
| Stone Value | ₹330 |
| Making Charge | ₹8,840 |
| GST (3%) | ₹2,773 |
| Total Price | ₹95,200 |