All filters
Adorn yourself with these oval-shaped 0.36 carat diamond studs crafted in 14K gold that blends artistic inspiration with fine craftsmanship. The intricate filigree work makes these studs miniature works of art.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000731840 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.31 g
|
| Diamond Quality | Hi-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹19,945(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,600 |
| Making Charge | ₹4,984 |
| GST (3%) | ₹1,756 |
| Total Price | ₹60,285 |