All filters
Express your love for abstract jewellery by choosing this gracious diamond pendant with a reverse S motif. The design has sharp corners and a few diamonds skillfully encrusted, making it the ideal piece of jewellery for modern women. Create a style statement whenever you want by flaunting this diamond pendant on your neckline.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000662010 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.76 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹19,482(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,965 |
| Making Charge | ₹5,924 |
| GST (3%) | ₹1,362 |
| Total Price | ₹46,733 |