All filters
Give your fingers a dramatic glow with this wonderful diamond ring. Few diamonds are studded at fixed intervals between two ridges of gold running parallel to form this masterpiece. There are also a few spherical patterns in gold on either side of the diamond ring to render it a touch of elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642286 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.84 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹53,574(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,763 |
| Making Charge | ₹11,175 |
| GST (3%) | ₹2,896 |
| Total Price | ₹99,408 |