All filters
These 0.37 carat diamond drop earrings resembling wooden nesting dolls are crafted in 18K rose gold to give a glimpse of your happy vibes. Crafted delicately, the design is ideal for women who love creating a versatile style statement with sparkling diamonds.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686904 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.41 carat
|
| Gold Value | ₹38,963(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹39,218 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹2,597 |
| Total Price | ₹89,151 |