All filters
Confused about whether to choose earrings with a floral pattern or one with a geometric pattern? Choose these fascinating 0.62 carat diamond drop earrings in 18K rose gold offering the perfect blend of both. The floral pattern in the top has a sparkling diamond in the middle, while the rhombus pattern below it is entirely studded with diamonds.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000609868 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.5 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.62 carat
|
| Gold Value | ₹60,880(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹50,820 |
| Making Charge | ₹10,880 |
| GST (3%) | ₹3,678 |
| Total Price | ₹1,26,258 |