All filters
Flaunt this doting diamond ring and let the overlapping swirls indicate the depth of your mind. This diamond ring is inspired by a rope pattern with a gold cord overlapping another one studded with diamonds. The brilliance of diamonds adds a subtle shine to this diamond ring. You can either flaunt this diamond ring as a daily wear or pair it with a gorgeous gown and radiate your aura.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000599928 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹34,093(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,335 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹1,737 |
| Total Price | ₹59,604 |