All filters
The unique design of these diamond studs is skillfully crafted to resemble a palm with a heart-shaped diamond placed on it. Celebrate the spirit of love with 0.24 carat diamonds encrusted in 18K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000675743 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,560 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,160 |
| Total Price | ₹39,824 |