All filters
If you wish to know the divine and feel blessed throughout the day, flaunt these delightful diamond drop earrings intricately crafted with a goddess Lakshmi motif. The 0.54 carat shimmering diamonds in 14K gold have intricate gold work showcasing the skills of the karigars at Senco. The touch of red in the top spherical pattern will add a touch of colour to your look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000667468 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.54 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹44,468 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,781 |
| Total Price | ₹95,480 |