All filters
Inspiring growth and new beginnings, this divine diamond pendant with lotus buds and leaf motifs are perfect in every way. The sparkling diamonds add some more sheen to this masterpiece, making it ideal to be worn not only during the festive season but also throughout the year. Please the deity with fresh flowers and be showered with happiness, wealth, health and prosperity.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000659860 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.96 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹34,191(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,561 |
| Making Charge | ₹9,307 |
| GST (3%) | ₹1,862 |
| Total Price | ₹63,921 |