All filters
Embrace the spiritual essence of Rath Yatra with this 0.24 carat diamond pendant crafted in 18K gold. The vibrant meenakari work adds to the appeal of the tilak motif, symbolizing purity, auspiciousness and devotion to the deity being worshipped.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000767045 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.384 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹15,320(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,320 |
| Making Charge | ₹4,787 |
| GST (3%) | ₹1,183 |
| Total Price | ₹40,610 |