All filters
Feel the magical aura of 0.31 carat diamonds encrusted in 18K gold by choosing this fashionable diamond ring designed with a unique and distinct oval pattern. The array of circular-shaped diamonds adds a luxurious feel to this piece.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000663495 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹34,093(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,833 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹2,051 |
| Total Price | ₹70,416 |