All filters
Make a style statement with the stunning display of 0.62 carat diamonds encrusted in 18K rose gold to create this floral-inspired diamond ring. Each petal pattern is individually designed to make you feel more confident and beautiful.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000644982 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.62 carat
|
| Gold Value | ₹34,093(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹53,483 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹2,851 |
| Total Price | ₹97,866 |