All filters
It is time to dazzle everyone around you with the brilliance of this men diamond ring studded with a 0.2 carat spherical diamond in the centre and two arrow patterns on its either side. The patterns have rhodium polish, highlighting the beauty of contrasting shades. Crafted in 18K gold, this men ring by Senco will complete your everyday look with a touch of shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000586543 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 6.38 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹70,621(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹39,917 |
| Making Charge | ₹12,429 |
| GST (3%) | ₹3,690 |
| Total Price | ₹1,26,657 |