All filters
If you feel that every morning is a gift and blessing from God, choose this beautiful diamond necklace with two bloomed lotus motifs encrusted with diamonds. Each petal has a prominent design to make you feel more divine. Resembling a tie necklace, this masterpiece will definitely become a head-turner if you flaunt it with a contemporary saree at social gatherings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000659935 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.05 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.36 carat
|
| Gold Value | ₹52,236(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,238 |
| Making Charge | ₹11,848 |
| GST (3%) | ₹2,890 |
| Total Price | ₹99,212 |