All filters
Let everyone know that you do what your heart's desire and never hold back a thing by flaunting this exquisite diamond pendant. The desirable heart motif encrusted with 0.4 carat diamonds will make you a head-turner and create a style statement. If you are looking for something sparkling yet simple, this diamond pendant in 18K gold will be the right piece of accessory for you.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000680235 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,993 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹1,793 |
| Total Price | ₹61,541 |