All filters
Elevate your everyday style to the next level with this 0.38 carat diamond chain pendant adorned with semi-precious malachite stones and Mother-of-pearl in 14K rose gold. Fall in love with yourself all over again with this heart-shaped chain pendant.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000733756 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.74 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.42 carat
|
| Stone Weight | 0.95 carat
|
| Gold Value | ₹32,292(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,485 |
| Stone Value | ₹7,398 |
| Making Charge | ₹8,840 |
| GST (3%) | ₹2,491 |
| Total Price | ₹85,506 |