All filters
Gracefully minimal yet captivating, this diamond necklace features a fine chain dotted with evenly spaced diamonds or shimmering clusters. Each delicate accent is thoughtfully placed to catch the light from every angle, offering just the right amount of sparkle without overwhelming the look. Effortlessly transitions from casual days to refined evenings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000802587 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.23 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹27,888(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,400 |
| Making Charge | ₹7,757 |
| GST (3%) | ₹1,862 |
| Total Price | ₹63,907 |