All filters
Gracefully refined, this diamond and gold ring captures the beauty of nature with its floral-inspired centrepiece. Set on a sleek gold band, rows of brilliant-cut diamonds flow gently across the top. Style it solo for everyday elegance or stack it for a modern layered look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000799316 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.429 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹36,036 |
| Making Charge | ₹7,269 |
| GST (3%) | ₹2,395 |
| Total Price | ₹82,228 |