All filters
Gift your partner this exquisite 0.26 carat diamond ring, crafted in an elegant 18K rose gold setting. Featuring diamonds intertwined with pink stones that resemble berries on a stalk, this piece showcases beautiful artistry and exceptional craftsmanship€” a true expression of love and nature€™s elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000798943 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Stone Weight | 0.86 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,880 |
| Stone Value | ₹343 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,699 |
| Total Price | ₹58,329 |