All filters
These fashionable and scintillating diamond drop earrings have something innovative just like the beauty of the Ginkgo tree that has inspired its design. It is one of the most distinct and beautiful of all deciduous trees. The unique shape highlights the look and feel of these 0.46 carat diamond drop earrings in 14K rose gold. Adorn these with a stunning outfit and awe everyone.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000584028 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.27 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Stone Weight | 3.85 carat
|
| Gold Value | ₹54,136(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,115 |
| Stone Value | ₹24,988 |
| Making Charge | ₹12,235 |
| GST (3%) | ₹3,885 |
| Total Price | ₹1,33,359 |